Historie školy
Jednou z významných osvíceneckých reforem královny Marie Terezie byla také reforma nižší školství. V rámci ní byl 6. prosince roku 1774 schválen Všeobecný školní řád (Allgemeine Schulordnung), který zaváděl povinnou školní docházku pro děti od 6 do 12 let. Krátce nato začala vznikat hustá síť triviálních škol také na českém venkově. Není proto divu, že když byla roku 1777 založena obec Velký Brázdim, byla zde vybudována také škola.
Sloužila rovněž pro obce Malý Brázdim, Nový Brázdim a Polehrady (dnes Polerady). Protože Velký Brázdim leží uprostřed výše jmenovaných obcí, zdál se císařské vrchnosti pro umístění školy nejvhodnějším místem.
Tato první škola měla číslo 12 a stála mezi grunty 11 a 13. Bylo to skromné stavení s doškovou střechou, k němuž nepříslušela žádná pole.
V listopadu roku 1787 zastihl školu stejně neblahý osud jako celou obec (s výjimkou pastoušky): do základů vyhořela. Protože se císařská vrchnost o stavbu nové školy nestarala, spáleniště pak dlouho leželo ladem. Učitelé vyučovali ve svých bytech.
Roku 1822 byla postavena nová, jednopatrová školní budova poněkud dále ode vsi. Byla to kamenná stavba se střechou krytou taškami. Dostala číslo staré školy 12.
Postupem let žactva přibývalo, škola nevyhovovala požadavkům školní hygieny, a proto k staré budově byla v roce 1898, přistavena nová škola, mající tři třídy a tělocvičnu. Ta zde stojí a slouží svému poslání dodnes.
VÍCE O HISTORII ŠKOLY naleznete na webu obce Brázdim, případně v brožuře ke 100. výročí školy, která byla vydána Obecním úřadem Brázdim v roce 1998.